A gonosz Egyház

2009 szeptember 11. | Szerző: |

Mint már többször leírtam, egyházi iskolába jártam, de nem úgy, mint a rendszerváltás óta több iskolai évfolyam, nevezetesen civil tanárok felügyelete alatt, hanem engem kizárólag papok tanítottak.


Papot mondok, mert a laikus közvélemény nem tesz különbséget, és papnak nevez minden reverendást. A tanáraim valójában szerzetesek voltak, de ez most teljesen mindegy.


Az iskolához tartozó rendházban laktak, és mintegy harmincan lehettek, akik négy éven keresztül az életemhez tartoztak, tehát nem csak vasárnapi misén láttam papot prédikálni.


Ezen múltamnak, amibe zarándoklatok, ifjúsági találkozók (nemzetközi és belföldi egyaránt), más magyarországi egyházi iskolákkal való kapcsolattartás is beletartozik, és egy megkezdett teológiai főiskolai tanulmány is, több papot ismerhettem, mint egy átlagos halandó egész életében, és rajtuk keresztül olyan tapasztalatom volt az Egyházról, amilyen a többségnek, aki csak a televízióban lát templomot, soha nem lesz.


Ekkora merítés esetén válik egyértelművé, hogy az Egyház is emberekből áll, akik között ugyanúgy vannak rendkívüli emberek, mint átlagosak, erősek ugyanúgy, mint gyengék. Azonban akiket megismertem, hibáik és tévedéseik mellett rendkívül tisztességes emberek voltak, ami talán összefüggött választott életútjukkal.


A “világiak” el sem tudják képzelni, hogy milyen érzés nap mint nap szembesülni az Egyházat érő előítéletekkel, tudatlansággal, elfogultsággal. Egyáltalán nem látok különbséget az antiszemitizmus leegyszerűsítő és bűnbakkereső mentalitása, és az Egyházat elítélő világi gondolkodás között. Mindkettő ugyanúgy tájékozatlan és átgondolatlan, és kiragadott példák alapján formálja átfogó ítéletét.


Az Egyháznak vannak hibái, bűnei, miként minden szervezetnek – mit tesz Isten, a tudománynak is. A tudományt sem lehet azonosítani a náci orvosokkal, és a tudomány egyéb bűneivel………….minden szervezet sajátja, hogy magán viseli annak a társadalomnak a jellemzőit, gondolkodását, amiből kinő, amihez tartozik. Ezért mondhatom, hogy bár ugyanazon Egyház részei, de például a német és a magyar papság jelentős különbséget mutathat.


Az Egyház szervezetként 40 ezer papot és szerzetest jelent az egész világon, akik egyenként felelnek a saját lelkükért, és számtalan példa van rá, hogy alkalomadtán még Rómával is szembehelyezkednek. A háborút követően bűnös szervezetnek nyilvánították az SS-t, tehát a szervezethez való tartozás is bűnnek számított. Az Egyház tudtommal nem az SS, tehát papnak lenni még nem bűn, és az a paradox helyzet állhat elő, hogy sem a vidéki plébános nem felelős az Egyház hibáiért, sem az Egyház mint szervezet nem felelős a plébános bűneiért, mely bűnök nem mindig olyan természetűek, amelyeket a saját benső normájuk szerint büntetni kellene.


Lehet a magyarországi Egyháznak felróni a pártoskodást, azonban ha ezt a kétségtelenül rosszízű jelenséget kiragadjuk történelmi összefüggéseiből, és nem megértéssel tekintjük, akkor csak hamis vádakat fogunk kreálni…………………….


Sajnálom.


A következő írásomban bemutatom Gallilei példáján keresztül, hogyan vezetik félre az embereket, és hogyan csinálnak mártírt és hőst egy emberből, hogy lejárassák az Egyházat.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. det says:

    Az előítéletek és az -ész nélkül kritizálok mindenkit, aki nem felel meg az én ideológiámnak-, az élet minden területére kihat..Ezért “ne ítéljünk, hogy ne ítéltessünk!”

  2. vlk says:

    Tudod a számolatlanul is sok lovászból elenyésző számú az igazi suttogó….a 40 ezer papból vajon mennyi?

  3. Fülöp says:

    Kedves det!

    Soha nem tudtam elfogadni ezt a mondást maradéktalanul…..mind az ítélkezésre szükség van, hogy felismerjük, mitől különbözünk, mihez nem akarunk hasonlítani, mint a megítéltetésre, amely által visszajelzést kapunk………

    Kedves vlk!

    Bizonyára annyi, amennyi a pékek, a rendőrök, a postáskisasszonyok között. :)))
    Na jó, talán jobb az arány. Ki tudja. :)))

  4. hit says:

    Hiszek magamban, a társamban és a gyermekemben. Semmi/senki másban.

  5. levendulás says:

    Kedves Fülöp! Isten ments, hogy vádakat fogalmaznék meg 🙂 Többnyire kérdéseim vannak, bár néha kijelentés formájában, mint pl. a Korán igehirdetőiről.. Ezeket nehéz kétségbe vonni, de én magyarázatokat keresek.,. De adok a véleményedre,(inkább, mint az önkéntes tűzoltókéra) tehát megismételnék néhány kérdést az idevonatkozó bejegyzéseimből: Melyik egyháznak higgyek és miért? Egyáltalán, kell-e nekem egyház, hogy higgyek Istenben? Hol van Isten? (Hol van, mikor baj van?) Hol van, melyik egyházban? Szükségem van-e Istenre? És melyikre ? Apollóra? Baálra? Wotanra? Mithrászra? Allahra? Thor-ra? Hisz-e, vagy esetleg nagynéha kételyek is felmerülnek a Pápában? Megvizsgálják-e kellőképp a csodákat? (Lourdes-i példa…) Kinek az érdekében agitál és gyűjti híveit a bármelyik egyház? Miért hallom mindenütt az egyház igehirdetését mantrázni, és pl.newton törvényeit meg csak egyszer mondják el az isiben? Mi van a keresztes háborúkkal, inkvizícióval, vallásüldözéssel, erőszakos hittérítéssel, stbstb ?

  6. Fülöp says:

    Kedves Levendulás!

    Először is, kissé sértő, hogy a csodák vonatkozásában egzakt választ adtam a blogodban, mégis megismétled a kérdést.

    Másodszor. Milyen alapon kéred számon a Korán igehirdetőjén a TE értékrendedet? Nem az övé, nem a Korán alapján kellene megvizsgálni, hogy helyesen jár-e el? A te értékrendedet milyen objektív kritériumok emelik az igehírdető értékrendje fölé? Mitől vagy benne biztos, hogy te gondolkozol helyesen, és nem ő? Nekem ez a furcsa……….

    Harmadszor. Igehírdető, inkvizíció, szent háború, palesztin terrorizmus……….hogy lehet feltenni úgy kérdéseket, hogy kiragadod azokat történelmi közegükből? Hozhatsz-e ítéletet valamiről, ha függetleníted azt a körülményeitől, a tényektől?

    Negyedszer. Newton törvényeit akkor és annyiszor tárgyalják, amikor fizika órán sorra kerül. Ez Petőfire is igaz. Magát a kérdést sem értem………………DE. Ha már korrekt akarsz lenni, akkor miért nem azt kérdezed, hogy miért hazudnak Newtonról? Merthogy alkimista volt, kozmológiával foglalkozott, a Biblia alapján akarta kiszámolni a világ teremtésének idejét, és a végső titkokat kutatta. Amolyan vallásos tudomány létrehozásán fáradozott. Ha Newtont akarod, akkor ezt is tegyük hozzá………….

    A többi kérdésre most nem tudok………….

  7. csatangoloo says:

    Kedves Fülöp!

    Összeütközések és véleménykülönbségek, mindig előfordulnak.
    Miért kellene hagyni, hogy egy nézeteltérés megrontson egy barátságot?

    Szellőszagú szép napot!
    :-)))

  8. Fülöp says:

    Kedves Csatangoloo!

    Félreérted, ha azt gondolod, hogy itt a véleménykülönbség a fontos. A nem tiszta, nem korrekt beszélgetéseket kerülöm…………..A hibát mégis én követtem el. Már korábban megállapítottam, hogy Levendulással ebben a kérdésben értelmetlen beszélgetni, és nem is lehet. Nyitottságot, valódi érdeklődést a kérdések iránt nem tapasztaltam benne. Nála már megvan az ítélet, és példáit is ehhez válogatja össze, a válaszokat pedig aszerint értékeli, hogy azok megfelelnek-e a várakozásainak.

    Az már az én személyes problémám, hogy az intellektuális becsületességet nagyon fontosnak tartom. Levendulás ebben a kérdésben azonban hamisan játszik.

    A való életben is felbontanék barátságokat, ha ilyen magatartást tapasztalnék.

    TEHÁT nem a véleménykülönbség, hanem a módszer verte ki a biztosítékot, amit a blogjában tett bejegyzése csak felerősített.

    Ezzel a “vitát” részemről befejezettnek tekintem.

  9. Fülöp says:

    Kedves Csatangoloo!

    Elfelejtettem mondani zárópoénként, hogy nem szeretem az Egyházat. Csak az én tárgyilagosságomat nem befolyásolja a véleményem. És csak mert nem szeretem, nem kívánok igazságtalan lenni. Azt gondolom, hogy külön kell választani a személyes szimpátiát a tényszerűségtől………………sajnálom, hogy ez a követelmény nem általános………..:(

  10. Fata Morgana says:

    Kedves Fülöp!

    Ma este jutott több időm arra, hogy visszaolvassak a blogodban, az elmúlt héten erre nem volt módom.
    Hozzád hasonlóan, nekem is picit több fogalmam van arról, milyenek is azok az EMBEREK, akik az Egyházban dolgoznak/szolgálnak. Ma a következő körlevelet olvasták fel: http://uj.katolikus.hu/cikk.php?h=1386
    Kíváncsi vagyok a véleményedre, és a többiekére is ezzel kapcsolatban. Sajnos, valószínűleg én, csak holnap tudom az ezzel kapcsolatos gondolataimat megosztani veletek.

    Addig is, mindenkinek nagyon szép estét!

  11. Fülöp says:

    Kedves Morgana!

    Attól függetlenül, hogy nem szeretem a körlevelek nyelvezetét, meg tudom érteni a szempontjaikat, és még egyet is tudok érteni részleteiben. Természetes, hogy egy ilyen állásfoglalásnak van belső és külső olvasata, de mivel mégiscsak a hívekhez szól, tehát egy belső kommunikációs forma, nem tudom, mennyire jogos kívülről megítélni…….


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!